Z nami se je 19.12.2019, v okviru ABC-jevega Dneva odprtih vrat Mingle&Jingle, pogovarjala Veronika Rožmanc, dobitnica priznanja za naj mladinski start up 2019.
To je bil že 23. zaporedni Innotalks, pogovarjali pa smo se o zmagah in nagradah v start-up svetu. Veronikina zmagovalna ideja je otroški šotor Oli, ki je bil hkrati nagrajen tudi za naj globalno odgovorno idejo. Z mentorstvom jo podpira tudi eno najvplivnejših proizvodnih podjetij pri nas: Plastika Skaza.

“Nagrade naredijo največji preboj v naši glavi” saj nam dajo potrditev da smo na pravi poti, pravi Veronika, prejemnica številnih nagrad za razvoj otroškega štora Oli. Želela je, da ima šotor ime, ki si ga ljudje enostavno zapomnijo, ga znajo izgovoriti tudi otroci, in ne vsebuje sičnikov in šumnikov, zato ga lahko izgovorijo tudi v tujini. Tudi to nakazuje na Veronikino željo, da bi produkt postal globalno uspešen. 

Ideja za šotor se je začela kot zaključna naloga v srednji šoli. Kar nekaj časa po tem je šotor čakal na vrhu Veronikine omare, s katere sta se, kot pravi sama, spogledovala kar nekaj časa. Stvari so se premaknile naprej zaradi posebne kombinacije dolgčasa in priložnosti. Ta se ji je ponudila preko Ustvarjalnika, ki ga je našla čisto sučajno. Z mentorstvom, ki ga ji je Ustvarjalnik nudil, je razvojno fazo šotora uspela zaključiti.  Gre za multifunkcionalen šotor, v katerem otrok najde svoje zatočišče, spodbuja otroško domišljijo hkrati pa s svojo obliko paše v praktično katerokoli okolje. Po notranjih stenah se da risati, ima skrite žepe za otrokove osebne reči, brez ogrodja pa služi tudi kot spalna vreča.


FOTO: Katja Kodba/ABC Accelerator

Na tej poti je bilo narejenih že kar nekaj verzij in poskusov, a Veronika pravi, da sedanja verzija morda še ni zadnja. Veronikina originalna ideja je namreč vsebovala tudi funkcijo fotelja, kjer bi se šotor obrnil naokrog in bi se v njem dalo tudi sedeti. Trenutno zaradi konstrukcije to še ni mogoče. Poleg tega si Veronika želi, da bi bil šotor v celoti ekološko razgradljiv. Trenutno je ogrodje še plastično, saj bi les dodatno povečal stroške izdelave, s tem pa tudi prodajno ceno, pa tudi vzdrževanje bi bilo precej bolj zahtevno. Vsekakor pa Oli zasleduje originalno idejo, da igrača raste skupaj z otrokom, ki se je zato ne naveliča in je ne zavrže. Glede na hitrost sedanjega sveta bi kot zatočišče lahko služil tudi odraslim. Temu je hudomušno prikimal tudi predsednik Borut Pahor, ko je Veroniki izročil nagrado za naj mladinski start-up, ki bi si šotor želel imeti v pisarni, da bi se lahko za trenutek skril pred svojimi dnevnimi obveznostmi. 

FOTO: Katja Kodba/ABC Accelerator

Odraslim je šotor trenutno namenjen posredno, saj je v nasprotju z večino otroških igrač zasnovan kot moderen kos pohištva. Veronika pravi, da je za uspeh neke ideje poleg priložnosti pomembna tudi osebnost in sicer, znati moraš sprejemati kritike in se nanje odzivati. Na raznih projektih in start-up vikendih pa mentorira tudi sama, saj si želi tudi druge vzpodbuditi, da verjamejo vase in naredijo prve korake v podjetništvu.

 

FOTO: Katja Kodba/ABC Accelerator

Celoten pogovor si lahko ogledate tukaj: https://www.facebook.com/INNOshare/videos/1287772488089831/